Непозната Македонија

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Непозната Македонија | Бр. на страни: 415 | Димензии: 195x125 | Корица: /
Извадок:

„Непозната Македонија“ е еден голем мозаик составен од разнобојни, дребни, но филигрански обработени каменчиња, што функционираат како необврзна редоследна целина, пред сѐ според слободната сугестија на авторот на ракописот, но коишто, едновремено, можат да се читаат и независно и по слободен избор на редоследите, запазувајќи ги ­врските на прочитот единствено во најмалите мониста, кои Марковски ги ниже едноподруго, речито, од повеќе аспекти: од една страна информативно, но и чувствено богато – ­осветлувајќи места, простори и скриени урбани и природни локалитети, кои се дел од неговите, најнапред, лични преоткривања на просторот што толку многу му значи, и чии бројни аспекти и суштини ги споделува со својот читател како од него откриени, а од нив многу притаени и скриени скапоцености на овој така слоевит и богат простор... Во неговата книга се вкрстуваат сегашните објекти, простори, изгледи и минати приказни, митови, истории, ликови во една долга и богата низа од сказови, патеписи, репортажни записи и сведоштва на изворни личности. Томислав Османли

Цена: 450 ден 383 ден

44 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Непозната Македонија

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-39-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Непозната Македонија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in