Ние

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Мы | Бр. на страни: 195 | Димензии: 240x135 | Корица: мека

„Ние“, напишана во 1920 г., е приказна за тотално организирано општество во кое граѓаните не се личности, туку обични броеви што живеат речиси идентични, регулирани животи. Таквото општество се темели врз идејата дека среќата и слободата заемно се исклучуваат. Метафорично бирократизирајќи ги човечките судбини, Замјатин, на некој начин, го предвидува хоророт на тоталитаризмот (сталинизмот и нацизмот) што ќе претстои во блиска иднина по пишувањето на книгата. Поради острата сатира на тоталитаризмот, романот „Ние“ бил првата книга што била забранета од државната цензура во Советскиот Сојуз, каде што првото издание се појавило дури во 1988 година. Денес, овој роман се смета за класик на дистописката книжевност и за едно од клучните дела на советската и светската книжевност. Ова дело му послужило како инспирација на Џорџ Орвел за неговиот роман „1984“, а извршило големо влијание и врз другите познати дистописки писатели, како: Курт Вонегат и Олдус Хаксли.

Цена: 500 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Ние

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-69-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ние”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in