Никој и ништо во Париз и Лондон

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Down and out in Paris and London | Бр. на страни: 247 | Димензии: 20 см | Корица: /

Трпезата на богатите и сиромашните се разликува само според нивните приходи.

Орвеловата автобиографија, исповед и критика – маестрален портрет на сиромаштијата во општеството.

Класикот на критичката мисла отворено и без трошка самосожалување ги изнесува вистините за бедата што ја доживеал во Париз и Лондон. Двете епизоди се еднакво фасцинантни – париската по разоткривањето на заднината на отмените француски ресторани, и лондонската по начинот на кој е насликан животот на скитниците на самото дно на општеството.

Орвел ни нуди живописен приказ на двата града со отрезнувачки вистини за ужасната стварност –ужасна затоа што е сосема реална. Овој негов роман е веродостоен сведок и значаен социјален документ за сиромаштијата што го угнетува народот. Но тој истовремено прераснува и во беспоштедна критика кон општеството кое не презема ништо за нејзино решавање.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Никој и ништо во Париз и Лондон

Категории: ,
ИСБН: 978-608-230-803-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Никој и ништо во Париз и Лондон”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in