Ноќи на чума

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Veba geceleri | Бр. на страни: 543 | Димензии: 24 | Корица: /

„Ноќи на чума“ е долгоочекуваниот роман на Орхан Памук, пишуван пет години (2016-2021). Во него се вешто проткаени историјата и фикцијата, при што на читателот од една страна му се оневозможува да ја најде границата што е вистина, што – не; но од друга страна му носи чудесна возбуда за недобројните лица на многуте можни вистини, во минатото, во сегашноста и во иднината. Во пролетта 1901 година избива епидемија на чума на островот Мингерија, 29. провинција на Османлиското Царство и султанот Абдулхамид ги прака првин главниот здравствен инспектор Бонковски-паша, а потоа и младиот и успешен доктор Нури, за да ја запрат чумата. Вака почнува романот и продолжува со многу писма, љубови, интриги, страдања,.. со многу политика натопена во иронија и пародија. Раскошен, повеќеслоен роман со минуциозно претставување на историјата на еден незнаен остров...

Цена: 890 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Ноќи на чума

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-820-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ноќи на чума”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in