Нумерички методи за инженери

Издавач: Датапонс | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Numerical Methods for Engineers, 6th ed | Бр. на страни: 984 | Димензии: 205х230 | Корица: /

Последното издание на Нумерички методи за инженери ја продолжува својата традиција на извонредност. Предавачите го сакаат овој текст затоа што е сеопфатен текст од кој е лесен за предавање. Студентите го сакаат затоа што е напишано за нив - со одлична педагогија и јасни објаснувања и примери низ целиот тек на книгата. Текстот содржи широк спектар на апликации, вклучувајќи ги сите инженерски дисциплини. Ревизијата ја задржува успешната педагогија на претходните изданија. Уникатниот пристап на Чапра и Канале го отвора секој дел од текстот со делови наречени мотивација, математичка позадина и ориентација, подготвувајќи го ученикот за она што следува на мотивирачки и привлечен начин. Секој дел се затвора со епилог кој содржи делови наречени размени, важни врски и формули и напредни методи и дополнителни препораки. Многу повеќе од резиме, епилогот го продлабочува разбирањето на наученото и дава преглед во понапредните методи. Корисниците ќе најдат употреба на софтверски пакети, поточно MATLAB и Excel со VBA. Ова вклучува материјал за развој на MATLAB m-датотеки и VBA макро-а. Приближно 80% од проблемите се нови или ревидирани во ова издание. Проширениот опсег на инженерските дисциплини е особено видлива во проблемите, кои сега опфаќаат области како што се биотехнологијата и биомедицинскиот инженеринг.

Цена: 2228 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач ДАТАПОНС

Report an abuse for product Нумерички методи за инженери

Категории: , ,
ИСБН: 9786082220857

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Нумерички методи за инженери”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in