Обломов

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Обломов | Бр. на страни: 523 | Димензии: 140х210 | Корица: /

Благороден и наивен млад човек неспособен да донесе цврста одлука и да преземе некаква акција – тоа е нашиот јунак Обломов, симбол на „излишниот човек“ и олицетворение на апсурдното живеење. Полн е со идеи за сето она што треба да се направи – но мрзлив барем да ги запише, а уште повеќе да стане и да се зафати со нивно остварување. Бидејќи откажувањето бара најмалку вложување енергија, зошто човек да се труди да направи нешто кога многу поудобно и поспокојно е да се излежува на својот кауч?! Со нас или без нас, животот и онака си тече...

Се чини дека единствено љубовта може да го извлече од пасивноста. Младата и енергична Олга внесува свеж ветар во неговите гради и тој за прв пат почнува вистински да живее. Љуби и страда, но може ли да најде храброст да ја следи Олга во големите планови?

Обломов и денес функционира како своевидна културна икона. Токму заради освестувањето што ни го нуди – дека треба да се живее активно и во вистинската реалност – Обломов му е потребен секому од нас. Потребен ни е како потсетување дека животот се одвива сега и овде, и затоа ова е книга која барем еднаш мора да се (пре)прочита.

Цена: 500 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Обломов

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-346-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Обломов”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in