Обновен свет : Метерних, Каслреј и проблемите со мирот 1812-1822 г.

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: A world restored : Metternich, Castlereagh and the problems of peace, 1812-22 | Бр. на страни: 488 | Димензии: 21 | Корица: мека

Хенри Кисинџер ја напишал Обновен свет со цел да се објасни и разбере еден од најдраматичните периоди во историјата, периодот кога Европа од политички хаос се здобила со балансиран мир штотраел речиси сто години.

По падот на Наполеон, европските дипломати се собрале во Виена со цел да ја повратат стабилноста по Француската револуција, Наполеонските војни

и распадот на Светото Римско Царство. Централни фигури на Виенскиот Конгрес биле секретарот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Каслреј и министерот за надворешни работи на Австрија, Метерних. Каслреј пред сè бил засегнат со одржување на балансот на силите, додека пак Метерних ја поставувал својата дипломатија врз основа на идејата за легитимитет, односно воспоставување и работење со влади прифатени од граѓаните без употреба на сила. По овој конгрес

мирот што следувал траел сè до почетокот на Првата светска војна.

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Обновен свет : Метерних, Каслреј и проблемите со мирот 1812-1822 г.

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-51-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Обновен свет : Метерних, Каслреј и проблемите со мирот 1812-1822 г.”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in