Образована

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Educated : a memoir | Бр. на страни: 367 | Димензии: 20 | Корица: мека

Незаборавни мемоари за едно девојче кое, откако ќе се осмели да замине од семејството, завршува докторски студии на Кембриџ. Родена во затворено, строго мормонско семејство од планините во Ајдахо, Тара Вестовер за првпат стапнала во училница на седумнаесетгодишна возраст. Нејзиното семејство било толку изолирано од општеството што не постоел начин властите да се погрижат децата да добијат образование или пак да се вмешаат кога еден од браќата станал насилен. Откако другиот брат на Тара се запишал на факултет, и таа решила да започне нов живот. Потрагата по знаење постепно ја преобразила, ја поттикнала да го прошета светот, да се запише на Харвард и Кембриџ. Дури тогаш се запрашала да не отпатувала предалеку, дали постои начин да се врати дома. „Прекрасна и поттикнувачка книга... И покрај необичното детство, прашањата што ги поставува овој роман се универзални: Колкав дел од нас треба да им дадеме на оние што ги сакаме? И до кој степен треба да ги изневериме за да пораснеме?“ – Вог

Цена: 500 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Образована

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-707-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Образована”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in