Очи со боја на чевли

Издавач: Кликер Книги | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Очи со боја на чевли | Бр. на страни: 94 | Димензии: 12x22 cm | Корица: тврда

Романот на младиот Андоновски е речиси романескно чудо, deus ex machina што со своите естетски квалитети се наметнува врз македонската понова книжевност како автородно сведоштво на голем уметник. Мајсторски градената динамика на иследуваниот и иследникот (од психолошката драма на измаченоста на микросемејно ниво, па сè до несреќната спрега на двата лика во социјалниот контекст) е ретка во македонската книжевност, а младиот Андоновски со овој автентичен ракопис, речиси и нема свој пандан во ниеден автор, кој се занимава/л со слични теми, пред и во својата генерација.

(од рецензијата на д-р Јасна Котеска)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Кликер

Report an abuse for product Очи со боја на чевли

Категорија:
ИСБН: 978-608-4604-05-1

Questions and Answers

You are not logged in