Од дното на душата

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 86 | Димензии: 21 | Корица: мека

Очигледно, поезијата се восприема, се толкува: односно се открива, се одгатнува, се разјаснува мислата, суштината, се реконструира идејата, се понира по значењата, се откриваат составните, скриените вредности, симболите: се овозможува восприемање на доживувањето, тајната на создавањето на егзегезата, на поетскиот ракопис и постапката, односно навлегувањето во микросветот на песната и согледбите на вибрациите и пулсирањето на Певот. Средбата со поетската книга „Од дното на душата”, упатува на непокорно понирање кон Дното на душата! Значи се случува потрага по непоимливото... Патем не позема случајно подадениот глас, или најзвучната самогласка од поентирањето на песната, но има песни кои ритмично се подаваат и кои се со назначен лирски излив.

Цена: 200 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Од дното на душата

Категорија:
ИСБН: 978-9989-32-683-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Од дното на душата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in