Оган

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Le feu | Бр. на страни: 384 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Оган“ е воен, автобиографски роман, настанат врз основа на дневникот што го водел војникот Барбис додека бил на фронтот во 1915 година. Во него е овековечена судбината на 231. пешадиски полк и најкрвавите битки во областите Артоа и Шампањ за време на Првата светска војна. Со „Оган“, Барбис сака да напише ангажирана книжевност, во најпозитивната смисла на зборот: тој ја сведочи воената вистина со непрекинато будна свест за моралната одговорност што ја презема преку тој чин пред настраданите другари и генерациите што доаѓаат. Описите на валканата воена реалност, разорувањето, смртта, гладот, студот, деперсонализацијата, што се насликани живо и речиси фотографски, на Барбис му го донесуваат прекарот „Зола од рововите“.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Оган

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-930-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Оган”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in