Олинтики и филипики

Автор: ДЕМОСТЕН
Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 96 | Димензии: 115X185 | Корица: мека

ДЕМОСТЕН (384–322 пр. н.е.) бил најголемиот оратор на античка Грција. Неговите беседи се одликувале со висока книжевно-уметничка вредност и давале увид во современите политички и културни случувања.Олинтики и Филипики се сметаат за негови најдобри политички говори, насочени против македонскиот крал Филип II и неговата експанзија, со кои ги критикувал Атињаните и ги повикувал на одлучна акција.Но и по цена на својот живот, тој не успеал да го спречи ширењето на македонското влијание на југ и освојувањето на цела Грција.
Рангирано 2 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(4 оценки на корисници)

Цена: 200 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Олинтики и филипики

Категорија:
ИСБН: 9786082011912

4 оценки за Олинтики и филипики

 1. Rated 5 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 2. Rated 1 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 3. Rated 1 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

 4. Rated 1 out of 5

  Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in