Опис на градот

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Описание города | Бр. на страни: 191 | Димензии: 20 см | Корица: мека

Краток опис Просечен индустриски град со Советска патина и многу малку туристички атракции. Не многу далеку од Москва. Со добра железничка конекција. Луѓето одат на шопинг, престојуваат во хотели, патуваат со автобус, трамвај... Но, овој опис на градот нема никаква врска со туристички тури, со имиња, адреси, работно време на музеи, хотели, ресторани и слично. Во овој град нема речиси ништо посебно да се види, да се доживее, да се забележи. Токму поради тоа Данилов е заинтересиран не за она што е посебно, туку за вообичаеното. Затоа, овој град е негов избор. Книгата “Опис на градот” на Дмитриј Данилов е иронично допадлив и на места урнебесен обид за опис на еден град преку извонреден наративен дискурс.

Цена: 249 ден

2 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Опис на градот

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-004-5

Questions and Answers

You are not logged in