Оренда

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: The Orenda | Бр. на страни: 496 | Димензии: 13x20 | Корица: тврда

Далечна зима во XVII век во Канада. Се случуваат брутален масакр и киднапирање на девојче од племето Ирокези. Тоа ќе ги влоши и онака непријателските односи меѓу Ирокезите и Хуроните. Хуронскиот воин – Птица решава да го посвои девојчето чие семејство го убил во замена за своето убиено семејство. Се бори да ги освои срцето и наклонетоста на девојчето, а притоа малите битки еруптираат во војни. Истовремено, меѓу Хуроните живее и Кристоф, језуитски мисионер посветен на проучување на животот и обичаите на домородното население, со желба да им го покаже на луѓето вистинскиот пат и да ги преобрати во христијани. Додека животите на овие три главни ликови се испреплетуваат во нераскинливи мрежи, разни сојузи се склопуваат и раскинуваат, а културите и верувањата се судираат соочени со опасната промена. Приказна за крв и надеж, сомнеж и доверба, омраза и љубов: сага што е стара речиси четиристотини години – а сега се претвори во безвременско книжевно дело.

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Оренда

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-321-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Оренда”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in