Орландо

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Orlando  | Бр. на страни: 224 | Димензии: 140 х 200 | Корица: мека

Орландо – „најдолгото и најсимпатичното љубовно писмо во литературата“, се протега низ три века исполнети со авантури. На почетокот, Орландо е млад англиски благородник кој живее во времето на Елизабета Прва. Кон средината на романот, како амбасадор во Константинопол, се буди едно утро и сфаќа дека станал жена. На крајот од книгата, во 1928 година, Орландо – сега веќе сопруга и мајка – стои на чекор од иднината којашто носи нова надеж и ветувања за жените. Напишана во 1928 година, многу пред кој било друг да пишува за трансформациите на родот, оваа книга предизвика контроверзија, особено поради импликацијата дека секој човек во себе ги носи карактеристиките на двата рода.

Цена: 290 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Орландо

Категорија:
ИСБН: 978-9989-183-84-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Орландо”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in