Основна Микробиологија на храна

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Fundamental Food Microbiology | Бр. на страни: 808 | Димензии: 170x235 | Корица: /

Ова е една од ретките книги која обезбедува информации за интеракцијата меѓу храната и микроорганизмите. Оваа нивна интеракција се разгледува во однос на биопроцесирањето на храната, расипувањето на истата и болестите што се предизвикани од расипана храна. Покрај студентите, од овој текст ќе имаат голема полза и сите институции за истражување, вработените во прехранбената индустрија, консултантите за храна и агенциите, чија што примарна дејност е безбедноста на храната.
Бибек Реј
е пензиониран професор по микробиологија од Одделот за животински науки при Универзитетот во Ларами, Вајоминг. По пензионирањето заминува во своето родно село во Индија, каде што е ангажиран во развивање на центарот за подобрување на здравствената заштита, образованието и економските услови во сиромашните региони.
Арун Бунија
е професор по молекуларна биологија на храна на Одделот за храна при Универзитетот „Пердју“, Индијана. Покрај тоа, тој е член на уредувачкиот одбор на списанијата „Заштита на храна“ и „Храна, земјоделство и животна средина“.
Авторите ги имаат објаснето најновите методи за брзо откривање на болестите предизвикани од храната, со користење биосензори и нанотехнологија. Ги анализираат карактеристиките, изворите и значењето на доминантните микроорганизми во храната, болестите што се пренесуваат преку храната, патогените во храната што предизвикуваат труење, контролирањето на микробите и сите релевантни фактори што имаат влијание врз безбедноста на храната.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 2950 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Основна Микробиологија на храна

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-004-1

2 оценки за Основна Микробиологија на храна

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in