Останување

Автор: Пол Скот
Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Staying on | Бр. на страни: 304 | Димензии: 21 | Корица: мека

Романот Останување ги опишува настаните што довеле до поделбата на Индија и стекнувањето независност во 1947 г. Главни ликови во романот се полковникот Таскер и Луси Смоли, британска двојка која останува да живее на ридовите во Панкот во Индија по војната. Кога конечно ѝ доаѓа преку глава од тоа да му угодува на нејзиниот сопруг, Луси полага право на независност за себе. Елоквентни и смешни, таа и Таскер даваат приказ на класните тензии во Британска Индија и им даваат глас на осаменоста, бесот и тврдоглавоста во нивниот брак. Истовремено смешен и трогателен, романот Останување е уникатен и привлечен портрет за крајот на една империја и за една 40-годишна љубовна врска

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Останување

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-38-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Останување”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in