Откривање на летот

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Сузан Гликман | Бр. на страни: 222 | Димензии: 20 см | Корица: /

Откривање на летот е роман за односот помеѓу две сестри, од кои постарата живее со церебрална парали- за и може да комуницира само со помош на техноло- гија (таа може да го контролира својот компјутер со движење на очите). Романот е пренесен како преплет на роман којшто шеснаесетгодишната Либи го пишу- ва за тринаесеттиот роденден на Софи, и дневникот на Софи, во кој ја опишува влошената состојба на нејзи- ната постара сестра. Насловот на книгата е исто така насловот на романот на Либи, во кој Либи има форма на јастреб телепатски поврзан со девојка која, како и нејзината сестра, е добар уметник. Преку своето раскажување приказни, Либи станува херојска фигура, а не беспомошна жртва. По смртта на Либи, мајката на девојчињата и го претставува ро- манот на Софи по што таа го пишува своето последно поглавје, со што ги пренесува гласовите на двете девој- чиња. Романот е официјално препорачан за читање на ти- нејџерите од Асоцијацијата на библиотеки на Онтарио, во 2019. Финалист е за Интернационалната книжевна награ- да, фикција, литература за млади, во 2019.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product Откривање на летот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-256-045-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Откривање на летот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in