Папата Јована

Издавач: СИЛСОНС | Јазик: Македонски | Година: 2005
Оригинален наслов: Pope Joan | Бр. на страни: 617 | Димензии: 20 см | Корица: мека

Човек што е осуден да се стреми кон нешто што не може да го има, за себе ги избира најстрмните и најтешките патеки, но сепак стигнува до целта.

Папата Јована е сеопфатна историска драма насочена кон турбулентните настани што го карактеризираа 19 век, ограбувањето на катедралната црква Св.Петар од страна на Сарацените, пожарот во Борго кој уништи повеќе од три четвртини во Ватикан, битката кај Фонтеној, веројатно се најкрвавите и најужасните средновековни конфликти.

Романот е фасцинантен живописен запис за животот во раниот среден век, ремек дело за неизвесноста и страста во чиј центар се наоѓа една мошне исклучителна и фасцинантна жена во историјата на Западот позната под името Папата Јована. Таа е една од најконтроверзните личности во историјата на човештвото, која преправена во маж, застанува на чело на Христијанската црква и во 9 век станува прва и единствена жена која ќе седне на пресветиот папски трон во црквата Св.Петар во Ватикан.
Рангирано 5.00 од 5 според 5 рејтинзите на корисниците
(5 оценки на корисници)

Цена: 750 ден 600 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Папата Јована

Категорија:
ИСБН: 9989-162-25-5

5 оценки за Папата Јована

 1. Rated 5 out of 5

  silvana ristevska (верификуван корисник)

 2. Rated 5 out of 5

  silvana ristevska (верификуван корисник)

 3. Rated 5 out of 5

  Ivana Bozinovska (верификуван корисник)

 4. Rated 5 out of 5

  Слаѓан Бишковски (верификуван корисник)

  Neverojatna!

 5. Rated 5 out of 5

  Aneta Dimitrievski (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in