Парите од Хитлер

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 280 | Димензии: 195x125 | Корица: /

Гита Лаушман во 1945 година се враќа дома од концентрациониот логор, но се покажува дека за неа – слично како и за голем број чехословачки жители со еврејско-германско потекло – времето на насилството и неправдата воопшто не завршило.

Романот е запис на сеќавањето. Гита се враќа до настаните што се случиле пред половина век и бара отштета за нанесената неправда. Притоа открива дека она што го памети од детството во историскиот контекст престанува да биде еднозначно.

Силен, трогателен, потресен, емотивен, стилски одлично напишан роман за страшните судбини на луѓето кои биле жртви на нацизмот.

Цена: 250 ден

17 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Парите од Хитлер

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-58-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Парите од Хитлер”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in