Патот до себе

Издавач: Европа 92-Кочани | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Патот до себе | Бр. на страни: 160 | Димензии: 24см-17см | Корица: мека

Една фамилија која што живее едноставен живот како и сите други во селото претежно занимавајки се со сточарство и земјоделие за да се прехранат. Во таа фамилија посебно се истакнуваат мајката Севда која што како жена во тоа време со значително помалку права во споредба со мажот со дарба на духовен учител успева да изврши големо влијание на своите деца. Таа дарба највеќе е пренесена во најмалиот син Симеон, кој што согледува дека во такво мало село е многу тешко да се реализираш самиот себе и е пречка да го извадиш најдоброто од себе. Па затоа кај него пламнува желбата и вољата да излезе од тоа село по секоја цена,поготово после откако прв пат доага на гости кај сестраму Магда која е омажена во најблиското мало гратче Царево Село. Имајки ја несреќата да го мобилизираат Српски војници додека ги пасел овците да го одведат во војна. Тој преку препатствиа закани омаловажувања и малтертиранје наместо да му биде наметнат духот на војната омраза и убивања тој успева да го надмине тоа да ја разбере бесмислицата на војната и да ја открива длабината на својата личност. Разбирајки дека не е важно од која страната си на пријателот или непријателот единствената страна која е важна е страната на самиот себе на собствената моќ.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Патот до себе

Категории: , ,
ИСБН: 608-203-332-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Патот до себе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in