Персоналистичката филозофија

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 137 | Димензии: 0x0 | Корица: /

Николај Берѓаев, на секој план, е мислител-на-духовноста, а не на материјалноста. Берѓаев е којствен, а не штоствен мислител. Берѓаев е заинтересиран за тоа кој-е-човекот, а не што-е-човекот, т.е. тој е заинтересиран за човек како којство со лице, а не за човек како штоство без лице. Берѓаев не е методолошки нефилозоф, туку е неметодолошки Филозоф. Филозофирањето на Берѓаев не е дефиниционистичко, туку симболичко, а тоа значи дека нема строг, детерминирачко-дефиниционистички пристап кон поимите и проблемите, туку пристапот му е широк, срцев, мистички т.е. доживувачки. Берѓаев не е заинтересиран многу за тоа како пишува, туку што пишува, односно тежнее кон тоа во своите книги не да запишува некакви суви и прецизни формули, туку тежнее кон тоа да си го извади срцето на хартија.

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Персоналистичката филозофија

Категорија:
ИСБН: 978-9989-32-588-5 (dbl)

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Персоналистичката филозофија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in