Пешаци по црни полиња

Издавач: Матица Mакедонска | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Пешаци по црни полиња | Бр. на страни: 237 | Димензии: 21 | Корица: /

Во поговорот на книгата Гоце Смилевски наведува дека Оливера Николова (1936) спаѓа во редот на водечките романсиери во современата македонска литература, авторка на богат прозен опус во кој од специфичен агол ги согледува историските, националните и социјалните превирања.

– Како вешт прозен мајстор пишува за општественото раслојување во годините кога се трансформираат институциите и низ ткаежот на животните приказни се разобличуваат бројни човечки судбини. Новото романескно остварување претставува круна на богатиот творечки опус што писателката ни го завешта во изминатите децении, пишува Смилевски за новото дело на Николова.

Оливера Николова е добитник на престижни книжевни награди, меѓу кои: „Младо поколение“, „Змаева награда“, „Стале Попов“ и „Рациново признание“, а нејзини дела се преведени на повеќе странски јазици.

Цена: 345 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Пешаци по црни полиња


ИСБН: 978-608-10-0543-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Пешаци по црни полиња”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in