Пештера и други раскази

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Избранные рассказы | Бр. на страни: 188 | Димензии: 180x110 | Корица: /
Извадок:

„Пештера и други раскази“ е збирка избрани раскази од Евгениј Замјатин, еден од најважните руски автори на XX век. Збирката содржи девет раскази од разни периоди на неговото творештво – од неговите авторски почетоци, до подоцнежното творештво – па е интересно да се види авторскиот развој и тематските преокупации на Замјатин. Расказите се тематски мозаик, но сите раскази ги обединуваат луцидноста, уникатното чувство за хумор, честопати жестоката реалистичност во сликањето на настаните, како и гротескноста карактеристична само за Замјатин. Расказите се надополнето уште со два текста, неговата „Автобиографија“, каде што Замјатин ги наведува најважните факти од својот дотогашен живот, како и култното „Писмо до Сталин“, едно од најпознатите писма во руската книжевност.

Цена: 300 ден

19 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Пештера и други раскази

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-86-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Пештера и други раскази”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in