Песнапат

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Песнапат | Бр. на страни: 358 | Димензии: 190x120 | Корица: /
Извадок:

Најновата критичко-толковна студија на Владимир Мартиновски, именувана „Песнапат“, овозможува увид во заемната синергична и игрива врска што се воспоставува меѓу книжевноста и патувањето, односно, меѓу заемната упатеност на поетот патник и домаќин со читателот странец и гостин. Овој обид за осмислување на безобличната бескрајност на зададената тема ја вообличува есеистичката книга „Песнапат“ како книжевно-компаративна, интеркултурна и имаголошка студија со која Мартиновски го согледува единството на светот на песната и патувањето на повеќе рамништа: како епифанија, како урбан номадизам, како лирски аџилак, како интермедијални проникнувања, како патувања меѓу телесното и духовното, сонот и јавето, домот и светот, просторот и времето. Дарин Ангеловски

Цена: 500 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Песнапат

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-89-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Песнапат”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in