Петтиот брод

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Piata loď | Бр. на страни: 160 | Димензии: 13х20 | Корица: мека

Роман за односот на децата и родителите во кој недостасува интимност и љубов.

Приказната е пренесена преку перспективата на Јарка, дванаесетгодишно девојче кое живее со својата млада но несозреана самохрана мајка и со својата незаинтересирана и дистанцирана баба. Во ова семејно јадро нема суштинска поврзаност ниту блискост. Емоционално запоставена и препуштена сама на себе среде џунглата на бетонски згради во една населба во Братислава, Јарка мечтае за место каде што ќе се чувствува своја на своето. Нејзините постапки се трогателен и искрен детски обид да го поправи светот на возрасните и да биде дел од семејство какво што сонува да има. Инспирирана од вистински ликови, Компаникова напишала исклучително дело за односот на децата и родителите во современото општество.

Романот ја добил најпрестижната книжевна награда во Словачка, „Анасофт литера“, а прогласен е и за најдобра книга за 2010 година. Според него е снимен и филм, премиерно прикажан на Берлинскиот фестивал, каде што ја освојува првата награда во категоријата „филм за млади“.

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Петтиот брод

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-243-561-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Петтиот брод”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in