pH неутрална за животот и смртта

Издавач: Блесок | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: pH неутрална за животот и смртта | Бр. на страни: 86 | Димензии: 120x170 | Корица: /

Во стиховите понудени со „рН неутрална за животот и смртта“, останувајќи доследна на својата арс поетика зацртана во претходните објави (а особено на „Нобел против Нобел“), Димковска оди во натамошно истражување на светот отворен пред поетскиот субјект, соочувајќи го со Другиот, со сето она што го окружува, и со релациите кои се јавуваат при таквите соочувања. Поезијата на Лидија Димковска е раздробување на баналноста на секојдневието и потрага по смислата на постоењето. Тоа го прави со помош на една поинаква перцепција на стварноста, еден свет идентичен со оној кој го имаме секој ден пред очи, но овој пат виден низ визурата на номадскиот субјект. Тоа не е форма на бегство од стварноста со наметнување на една нова форма на ескапизам, туку е соочување со сопствениот раздор и раздорот во кој се наоѓа светот во кој постоиме, тоа е тематизирање на односот помеѓу Јас и Другиот и Јас и Светот. Говорејќи за поетскиот ракопис „рН неутрална за животот и смртта“ во кое освен песни се содржани и неколку урбани балади-поеми, треба да се напомене дека станува збор за дело значајно поради специфичниот пристап кон стварноста и кон времето во кое живееме, поради храброста на Димковска да им даде поетски облик на актуелностите на нашето време. Гоце Смилевски

Цена: 170 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Блесок

Report an abuse for product pH неутрална за животот и смртта

Категорија:
ИСБН: 978-9989-928-88-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “pH неутрална за животот и смртта”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in