Писма до Милена

Издавач: Артконект | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Briefe an Milena / Franz Kafka | Бр. на страни: 432 | Димензии: 14×20 cm | Корица: мека

  За писмата на Кафка често се вели дека може да се читаат како љубовен епистоларен роман во кој главниот лик е Милена Јесенска. Преку љубовната врска со Милена се прават бројни обиди да се протолкува делото на Кафка, особено темата на прељубата во романот Замок, како и дополнително да се осветли биографијата на славниот писател. Меѓутоа, писмата на Кафка укажуваат и на Милена Јесенска како личност –исклучителен интелектуалец и мошне успешна преведувачка заслужна, меѓу другото, за популаризирањето на неговото дело. Писмата ни откриваат прекрасен портрет на една исклучителна, самостојна и либерална жена, каков што ретко може да се сретне и во уметничката и во документарната литература од почетокот на XX век. Во таа смисла, Писмата до Милена се неизбежен дел од опусот на Кафка, еднакво значаен како неговата проза и неговите дневници.  

Цена: 525 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Артконект

Report an abuse for product Писма до Милена

Категорија:
ИСБН: 978-608-4852-05-6

Questions and Answers

You are not logged in