Pismo.docx

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 92 | Димензии: 14×21 | Корица: /

„PISMO.docx“ („ПИСМО.docx“) e книга што е резултат на речиси двегодишна кореспонденција и соработка (2017-2018) меѓу двајца уметници, Ана Јовановска и Бранислав Лукиќ Лука. Јовановска употребувајќи македонски јазик во својата кореспонденција (со користење на кирилско писмо) и Лука упоребувајќи босански јазик (со употреба на латинско писмо). Покрај текстуалниот дел во облик на е-писмо, пишуван во прво лице, наизменично со структура прашање-одговор, во книгата се наоѓаат и репродукции во боја на наменските илустрации на двајцата автори, соодветно поставени до текстот што го илустрираат. Ана и Лука имаат свој специфичен стил на пишување и негово препознатливо визуализирање. Делото претставува еден некуриран дел од секојдневниот живот на две сосема различни индивидуи по род, пол, возраст, потекло, култура, националност, религија и убедување. Она што ги поврзува е желбата за комуникација и споделување. Преку нивните писма, читателот директно влегува во нивниот свет и интимна мисла, го следи нивниот развој и осознава и создава за себе нови перспективи за сите претходно наведени различности.

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Pismo.docx

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-406-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Pismo.docx”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in