Пламен сјај

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2007
Оригинален наслов: Burning bright | Бр. на страни: 394 | Димензии: 140 x 205 | Корица: /

„Тигре, тигре, сјаеш како плам Сред ноќните гори сам! Кој ли вечен, чие дело Го создаде твојот склад?“Пожари и погреби, циркуски претстави и заведување, соседи и голотија; новиот роман на Трејси Шевалие врие од драматика.Лондон, 1792 година. Семејството Келавеј се сели од мирното дорсетско село во метежот на пренатрупаниот немилосрден град. Доаѓаат прогонети од ужасната загуба, сотрени од ударот што само сосем новиот живот може да го ублажи. Среде градот напнат поради се покрвавата Француска револуција, се создава необична врска меѓу Џем, најмладиот син на Келавејови, и искусната лондончанка Меги Батерфилд. Нивното пријателство добива драматичен тек кога ќе се заплеткаат во животот на својот сосед, печатар, поет и револуционер Вилијам Блејк. Тој ги води Џем и Меги низ непредвидливиот бурен премин од невиноста до искуството. Нивното патуваwе }е го инспирира Блејк да го создаде своето најволшебно дело.Лондон во џорџијанската епоха на страниците на овој роман оживува сликовито и верно, исто како што Делфт од седумнаесеттиот век воскресна во ремек-делото на Трејси Шевалие, романот Девојката со бисерна обетка.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Пламен сјај

Категорија:
ИСБН: 978-9989-187-31-5

2 оценки за Пламен сјај

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in