Планетаризам

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Планетаризам | Бр. на страни: 200 | Димензии: 220х220 | Корица: /

Планетаризам претставува необично издание во кое авторот создава уметнички дијалог меѓу две различни уметности – сликарството и литературата. Книгата нуди умешен спој на акварелот (како типична сликарска техника) и афоризмот (како специфичен книжевен жанр), при што ограничувањата на едниот медиум се надополнуваат со можностите на другиот медиум. Следејќи ја логиката според која една уметност се наоѓа во сите уметности, а секоја уметност може да се претопи во една, Киро Урдин ја раскажува својата визуелна приказна за уметноста како нешто што се создава токму во процесот на неговото восприемање. Денес планетаризам
е меѓународно уметничко движење кое ги спојува сликарството, филмот, танцот, музиката, литературата... Движењето е произлезено од сликата на Урдин Планетариум, која е првата уметничка слика работена на 25 места од Земјината топка. При создавањето на ова дело, авторот се водел од идејата да истражи како енергијата содржана на различни значајни места од мапата на светската цивилизација ќе изврши влијание врз сликата и како самата слика ќе се рефлектира на тие места.

Цена: 840 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Планетаризам

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-069-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Планетаризам”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in