По трагата на гралот

Издавач: Прозарт Паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: На граловом трагу | Бр. на страни: 280 | Димензии: 129 x 198 mm | Корица: /

Овој роман е вториот дел од култното дело „Фама за велосипедистите“ од Светислав Басара. Продолжение на оние добро познати редови кои пред триесетина години беа своевиден културен и општествен инцидент. Во него продолжуваат патешествијата на луцидните евангелистички велосипедисти на Крстот на розата. Самиот Басара, во негов манир, за ова дело пишува: „...посоодветно е овој роман да не се смета за предмет од овој свет. Тој е како оние Борхесови објекти Хронир, создадени од чисти желби; објекти кои не изгледаат како да се разликуваат од секојдневието, но кои по завршувањето на задачата што ја имаат почнуваат да бледнеат и да исчезнуваат“.

Цена: 300 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product По трагата на гралот

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-042-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “По трагата на гралот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in