Почитувани бубачки и други морничави приказн

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Poštovani kukci i druge jezive priče | Бр. на страни: 165 | Димензии: 21 | Корица: /

Расказите „Почитувани бубачки…“ раскажуваат за апсурдноста на постоењето, поврзано со безмилосниот капитализам, со протагонисти кои се обидуваат да го зачуваат своето достоинство додека претаат како бубачки, а понекогаш буквално се распукуваат. Збирката брои 12 раскази на повеќе теми. Една стара тетка на умирање, која се плаши да не биде закопана жива, одлучува да го понесе својот мобилен телефон во гробот, барајќи од нејзиното семејство да ù се јави следниот ден по погребот. Раскажувачка му чита рекламни слогани од каталогот на ИКЕА на нејзиниот сопруг на смртна постела и поранешен директор на стоковна куќа. Девојка чија мајка починала од рак на дебелото црево го отвора плакарот на мајка си за да го најде нејзиниот „дневник на трошоци“ за тоа како и што купила преку „Ибеј“, очајнички трошејќи пари за да не размислува за својата дијагноза.

Цена: 360 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Почитувани бубачки и други морничави приказн

Категорија:
ИСБН: 978-608-267-832-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Почитувани бубачки и други морничави приказн”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in