Подарокот од Хамболт

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Humbolt's gift | Бр. на страни: 642 | Димензии: 21 | Корица: мека

Подарокот од Хамболт, е роман за кој Белоу првично имал намера да биде краток расказ. Ова е роман со клуч и во него се зборува за односот на Белоу со поетот Делмор Шварц. Оваа приказна живописно ја истражува променливата врска на уметноста и моќта во материјалистичка Америка. Оваа тема е вметната низ спротивните успеси во кариерата на двајцата писатели, Фон Хамболт Флајшер (или точна верзија на поетот Шварц) и неговиот протеже Чарли Ситрин ( или точната верзија на самиот Белоу). Флајшер копнее да го издигне американското општество преку уметноста, но умира во неуспех, а додека пак Ситрин заработува многу пари како писател, особено од претставата на Бродвеј, по која се снимил и филм, во кој главниот лик е олицетворение на Флајшер.

Риналдо Кантабиле, исто така, е забележителен лик во овој роман, кој всушност се замислува дека е некаков си гангстер и се обидува да му се наметне како пријател на Ситрин на начин на кој неговиот ментор некогаш го посоветувал никако да не го прифаќа...

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Подарокот од Хамболт

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-36-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Подарокот од Хамболт”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in