Подемот и падот на кинеските династии

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: The rise and fall of dynasties / Ma Xiaodong | Бр. на страни: 208 | Димензии: 21 | Корица: /

КНИГА СО ПРИКАЗНИ ЗА КИНЕСКИТЕ КРАЛЕВИ, ЦАРЕВИ, ПРИНЦОВИ И ПРИНЦЕЗИ Пет илјади години кинеска историја раскажана во сто приказни. Книгата содржи сто вистински приказни за древните кинески владетели. Таа, всушност, претставува куса историја на Кина и на кинеската цивилизација, од почетоците на оваа најстара жива цивилизација па до последниот кинески цар, раскажана со едноставен и лесен стил низ приказни. Поточно, „Подемот и падот на кинеските династии“ ја раскажува историјата на Кина од легендарните три кралства и пет царства до падот на династијата Ќинг. Со овие авторски приказни за кинеските кралеви и цареви и за подемите и падовите на династиите во Кина, книгата е особено соодветна за читателите кои се интересираат да добијат општи познавања за кинеската култура и историја.

Цена: 150 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Подемот и падот на кинеските династии

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-252-129-9

Questions and Answers

You are not logged in