Подемот и падот на паркинсоновата болест

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Успон и пад Паркинсонове болести. | Бр. на страни: 208 | Димензии: 125х195 | Корица: /

ДОБИТНИК НА НИНОВАТА НАГРАДА РОМАН НА ГОДИНАТА - 2006 Оригинална гротеска проткаена со автентичната иронија на Басара за Светата болест и нејзините посветеници, апостоли и противници...Демјан Лаврентјевич Паркинсон, пронаоѓачот на страшната болест и главниот јунак во романот, умира од исцрпеност во 1947 година во логорот на Колима под лажното име Николај Николаевич Кузњецов. До тој ден се обидува да ја смени средината од перспектива на чудната болест, составувајќи фрагменти од одамна распарчената целина на интегралната слика на светот, во постојана борба со химерите на вистинската болест и лажното здравје и нивните инвертни улоги како пеколни оски на пропаста на светот во револуции, војни, езотерија и алхемија. Оваа книга е роман што одвреме-навреме е историја, и историја што одвреме-навреме е роман. Границата меѓу жанровите, вистините и лагите може да ја одреди само храбриот читател.

Цена: 250 ден

1 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Подемот и падот на паркинсоновата болест

Категорија:
ИСБН: 978-608-4577-48-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Подемот и падот на паркинсоновата болест”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in