Подрумите на Ватикан

Издавач: Магор | Јазик: македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Les caves du Vatican | Бр. на страни: 215 | Димензии: 140 х 200 | Корица: /

Дејството на овој роман е сместено кон крајот на 19-тиот век, во Париз и Рим. Група лажговци ги користи озборувањата дека Папата е киднапиран и заменет со измамник, за да извлечат пари од наивните верници. Следува вистински поход за спас на понтифот, кој привлекува плејада од ликови, различни и спротивставени едни на други, а нивната комбинација доведува до низа необични настани. Преводот на Елисавета Поповска на ова дело во 2010 година ја доби наградата „Божидар Настев“ за најдобар превод од француски јазик.
Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците

Цена: 190 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Подрумите на Ватикан

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-025-2

Questions and Answers

You are not logged in