Похвали и поуки

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 1996
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 168 | Димензии: 140mm x 200mm | Корица: /

Една од најзначајните личности на македонската и општо, на сите словенски култури и книжевности од времето на нејзините зачетоци е личноста на Св. Климент Охридски. Историските извори од кои добиваме сознанија за неговата личност и дело ни го претставуваат како голем и неуморен поборник на словенската писменост и култура, како учител и просветител, проповедник, архиереј и раководител на Охридската архиепископија во текот на многу години. Голем светител чии поуки и денес со иста силина ни говорат за духовните работи... Највидна фигура на нашата стара книжевност и еден од најпопуларните книжевници на православниот словенски свет низ сиот среден век.

Цена: 195 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Похвали и поуки

Категорија:
ИСБН: 9989-647-14-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Похвали и поуки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in