Поле со портокали

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: L'Orangeraie | Бр. на страни: 96 | Димензии: 13x20 | Корица: /

Двајцата браќа Ахмед и Азиз живеат во мирниот предел на семејното поле со портокали. Но, кога една бомба ги убива нивните баба и дедо, војната во нивната земја им го менува животот засекогаш. Крв се враќа со крв, па едниот брат мора да се жртвува себеси. Години подоцна, оној што ќе преживее – сега студент по актерска игра во Монтреал – добива улога што го тера да се соочи со минатото. Трембле, и самиот актер и режисер, поставува тешко прашање: дали уметноста може да помогне во страдањето? Истовремено модерна и безвременска, напишана со острата чистина на пустинската поезија, оваа книга ги прикажува опојното наследство на војната и нејзините последици.„Вистински скапоцен камен, префинето избрусен.“Elle
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 200 ден

0 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Поле со портокали

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-197-0

Questions and Answers

You are not logged in