Понор

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Понор | Бр. на страни: 351 | Димензии: 185x120 | Корица: /
Извадок:

„[…] Понор е збирка раскази, во кои авторот Ѓелески продолжува, со уште порадикална потреба, да ги истражува и да ги поместува креативните потенцијали на современиот, урбан и нему лично омилен – хорор-жанр, како и предизвиците на т.н. поетика на стравот, втемелена врз сознанијата дека стравот е основната и најискрена од човековите емоции. […]“ Елизабета Шелева „Оваа книга почнав да ја пишувам со цел да ја проширам картографијата на мојот литературен свет и да ја прикажам сенката што ја пушта големиот град што ги привлекува сите жители кон своето јадро, со ветувањето за подобра иднина. Понор е град во кој, доколку еден жител одлучи да живее според туѓ терк или има намера да диктира туѓ живот, неговото тело станува транспарентно и лесно за запоседнување од неговиот двојник… Градот го третирам како жив организам што се храни од несреќата на неговите жители.“ Златко Ѓелески

Цена: 300 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Понор

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-01-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Понор”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in