Попол Вух – Светата книга на Маите

Издавач: ПНВ Публикации | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Попол Вух - Светата книга на Маите | Бр. на страни: 168 | Димензии: 21 | Корица: мека

Најголем дел од светите книги на народите кои оставиле културолошки печат во развојот на цивилизацијата, се преведени на македонски јазик. Помеѓу големите литературно-антрополошки наслови (Египетска книга на мртвите, Гилгамеш, Библија, Куран, Илијада, Одисеја итн.) свое место заслужува и Попол Вух, но за жал до сега не доживеал превод на нашиот јазик. Освен што претставува редок запис врзан за митологијата, културата и творештвото на Маите, се работи и за единствен древен текст во средноамериканската литература. Попол Вух, како другите древни свети книги, содржи описи и слики базирани на општите митолошки матрици, изобилува со прикази на ритуални практики и алегориски слики, преку кои добиваме претстава не само за религискиот живот туку и за историјата на Маите. Своевидна Библија, но и историја на човекот создаден од пченка со подеднакво религиска и историска содржина.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците

Цена: 300 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач ПНВ Публикации

Report an abuse for product Попол Вух – Светата книга на Маите

Категорија:
ИСБН: 978-608-4641-65-0

Questions and Answers

You are not logged in