Последниот голем французин : животот на генерал де Гол

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Последниот голем французин : животот на генерал де Гол Вилијамс, Чарлс | Бр. на страни: 550 | Димензии: Б4 | Корица: /

Последниот голем французин : животот на генерал де Гол Вилијамс, Чарлс Последниот голем французин – Шарл де Гол Во почетокот на летото 1940 година, кога Франција била окупирана од германските трупи, еден помлад генерал одбил да го прифати поразот. Тој избегал во Лондон, каде што преку радио емисија им се обратил на своите сонародници дома. „Што и да се случи,“ рекол, „пламенот на францускиот отпор не смее да изгасне и нема да изгасне“. Во тој момент Шарл де Гол влезе во историјата. Во остатокот од војната, де Гол инсистирал на тоа дека тој и неговото движење Слободни Французи е вистинско олицетворение на Франција. Преку силата на својата личност, тој ги инспирирал Французите да ги ризикуваат своите животи за да се спротивстават на нацистичката окупација. Понекогаш резервиран, но уверен во своето водство, тој жестоко дебатирал со Черчил и Рузвелт. Благодарение на де Гол, Франција е призната како една од победничките сојузници кога Германија конечно беше поразена.

Цена: 1000 ден 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product Последниот голем французин : животот на генерал де Гол

Категорија:
ИСБН: ISBN - 978-608-251-136-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Последниот голем французин : животот на генерал де Гол”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in