Повеќе бодила од ритање

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 247 | Димензии: 180x110 | Корица: мека

Повеќе бодила од ритањe (1934) е циклус од 10 раскази кои, според првичната замисла, формираат наративна целина во која е исцртан животот на првиот Бекетов антијунак. Од раните студентски денови во Даблин, па сè до неговата смрт, прикажани се животните патешествија, средби и вљубувања на Белаква Шуа. Делово, второ во фикционалниот опус на Бекет, по многу црти ги најавува подоцнежните плодови на неговото творештво. По својата интонација тоа е трагикомично, во јазикот е исклучително богато, а стилот служи како совршен пример за книжевната интертекстуалност и интермедијалност.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 300 ден 255 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Повеќе бодила од ритање

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-71-0

1 оценка за Повеќе бодила од ритање

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in