Повратен бран

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 274 | Димензии: 110x180 | Корица: /

Новелите на Прус, како и делата на другите писатели од позитивизмот, воведуваат во кругот на проблемите актуелни во таа епоха, ги отсликуваат нејзините општествени и образовни стремежи. Го прикажуваат животот во средини осакатени во општествен или народносен поглед, животот на инфериорните, онеправданите и бездомните единки. Во тие суштински, еднозначни творби со јасно определена фабула може да се почувствува протест против неправедноста, повредата и понижувањето. Тие творби требало да ја искажуваат основната заложба на позитивизмот: неопходноста за вложување напор во полза на најбедните и најпотиштените народни слоеви, доближување до проблемите на селото и негово извлекување од големата заостанатост.

Цена: 280 ден

29 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Повратен бран

Категорија:
ИСБН: ISBN 978-608-4718-07-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Повратен бран”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in