Преглед на кошничка “Невидлива жена и други раскази” e додадена во Вашата кошничката

Повторно роден

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Venuto al mondo | Бр. на страни: 544 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Едно утро Џема се качува во авион заедно со шеснаесетгодишниот син Пјетро. Тргнуваат за Сараево, град што го нема посетено откако го напушта во хуманитарен авион со новороденчето в раце, град што сè уште носи видливи лузни од војната во деведесеттите. На аеродромот ги дочекува Гојко, босански поет и стар пријател на Џема, со кого се запознава во далечната 1984 година, во екот на Зимските олимписки игри, додека работи на својата теза за Иво Андриќ, и преку кого ја среќава љубовта на својот живот, Диего, фотографот од Џенова што слика вирчиња. Романот раскажува токму за оваа љубов, страсна и несовршена како и сите вистински љубови. Но раскажува и за трнливата голгота на Џема кон мајчинството, за стравотната војна, за неизмерната болка и за загубата, но и за надежта, отелотворена во Пјетро. „Повторно роден“ е добитник на наградата „Кампиело“ во 2009 година. Пенелопе Круз и Емил Хирш ги толкуваат главните улоги во филмот снимен според овој прекрасен роман.

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Повторно роден

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-334-9

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Повторно роден”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in