Поздрав од Кичево

Издавач: ПАНИЛИ, Скопје | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Поздрав од Кичево | Бр. на страни: 183 | Димензии: 21 | Корица: /

Живко Новески-поет, раскажувач, романсиер. Роден на 27 април 1947 година во с.Миокази - Кичево. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје-југословенска книжевност и македонски јазик, каде што живее и работи. Во збирката со раскази "Поздрав од Кичево" останува верен на својот лежерен и препознатлив литературен ракопис. Неговото кажување е проткаено со мудрости отргнати од животот. Тие претставуваат еден вид записи, спомени и досетки за секојдневната живеачка. Повеќето прилози се испреплетени со случки неповторливи и длабоко меморирани во свеста на авторот. Во нив централно место зазема ликот на обичниот човек, кој сакал или не, со својата истрајност и битисување, создава своевидна историја. Во расказите на Новески пластично се опишани настани, бележити по својата уникатност за опстојба, својствена само на народот на овие простори. Прилозите се проткаени со потресни и тажни животни приказни.

Цена: 230 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Матица

Report an abuse for product Поздрав од Кичево

Категорија:
ИСБН: 978-9989-178-76-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Поздрав од Кичево”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in