Прашина

Издавач: Манаки филм | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 0 | Димензии: 0 | Корица: мека

Прашина е македонски филм од 2001 година, режиран од Милчо Манчевски. Во овој филм главните улоги се глумени од страна на Џозеф Фајнес, Дејвид Венам, Адриан Лестер, Ен Броше и Николина Кујача, а музиката е создадена од познатиот македонски музичар Кирил Џајковски. "Прашина" раскажува две приказни истовремено и во заднината прави скокови од почетокот на 20 век до американскиот современ културен момент. На почетокот на 20 век, на американскиот запад, двајца браќа се вљубуваат во иста жена. Лилит го одбира помладиот Елаја, а Лук заминува за Европа, каде неговите демони го водат во Македонија. Филмот е приказна за љубовта, но и за омразата, која доведува до фатален крај на главните ликови.

Цена: 500 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Прашина

Категорија:
ИСБН: MF002

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Прашина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in