Право на социјално осигурување

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Droit de la securite social | Бр. на страни: 568 | Димензии: 145x207 | Корица: /

Книгата е поделена на два дела. Во првиот се разработува францускиот систем за социјално осигурување, а во вториот се дадени општите карактеристики на секој систем за социјално осигурување.
Жан Пјер Лаборд
е професор по право и ректор на Универзитетот во Бордо. Во ова негово прекрасно издание прави една суштестинска анализа на фактичките состојби во областа на социјалното осигурување, гледани од правен аспект. Тој вели дека треба да се внимава на терминологијата која може значително да се разликува од држава до држава. Понатаму, навлегува во суштината на социјалното осигурување во Франција, како е создаден системот, неговите први елементи и неговиот понатамошен развој во една стабилна структура.
Во вториот дел се разгледани правата што произлегуваат од социјално осигурување и се остваруваат во случај на незгоди при работа. Опишани се и разните семејни надоместоци. Понатаму, се опишува административната организација на општиот систем, како и неговата финансиска поставеност. При крајот се дадени и некои специјални системи, автономните системи за здравствено и пензиско осигурување, како и за земјоделскиот систем.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1990 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Право на социјално осигурување

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-027-0

1 оценка за Право на социјално осигурување

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in