Празна мапа

Издавач: Издавачка куќа Муза | Јазик: Македонски | Година: 2022
Оригинален наслов: Slepá mapa | Бр. на страни: 380 | Димензии: 13X20 | Корица: мека

Ана, Алжбјета и Анежка. Три жени, три поколенија, една фамилија и многу животни пресврти, трауми и тајни.

„Празна мапа“ (2013) е првиот роман на денес веќе светски познатата Алена Морнштајнова, со кој таа буквално „влетува“ на книжевната сцена. Ова е роман-сага со изобилство од мајсторски извајани ликови и животни судбини. Ликовите на Алена Морнштајнова многупати се жртви на сопствените нагони, карактери и наивност, но честопати и на сплетот од општествените и политичките околности. Секој од тие ликови на свој начин се справува со љубовните проблеми, на свој начин сака и мрази, озборува или молчи, на свој начин (не) верува во почетокот на војната или во исправноста на повоениот режим; секој од тие ликови на свој начин го придобива читателот и трајно му се врежува во книжевната меморија.

Цена: 380 ден

30 на залиха

Спореди
Продавач Издавачка Куќа Муза

Report an abuse for product Празна мапа

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4906-27-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Празна мапа”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in