Предавствата и атентатите во македонската историја / Виолета Ачкоска, Никола Жежов

Издавач: Макавеј | Јазик: Македонски | Година: 2004
Оригинален наслов: Предавствата и атентатите во македонската историја / Виолета Ачкоска, Никола Жежов | Бр. на страни: / | Димензии: 24 см; B5 | Корица: мека

Македонската историја запомнила секакви атентати, секакви убиства: заради политички цели, заради казна, заради предавства, заради одмазда, заради властољубие, заради алчност. И мотивите за предавствата се разно-разни: предавства од интерес, предавства од нужда, случајни или намерни, но повеќето од нив, по правило, завршуваат со крвопролевање, со човечки жртви. Тука се преплетува заедничката судбина на народот со личните драми на поединецот, храброста со кукавичлукот, идеалот со предавството, саможртвата со убиството. Везилката ги плете црвената и црната нишка на нашата историја во која зад херојството и саможртвата, зад несопирливите копнежи за слобода на Македонецот, како змија прокобница се провлекла уште една историја - мрачна, тегобна, историја на предавствата, на себеуништувањето, на крвавото посегање на брат врз брата...

Колку ли имаме жртви, колку ли убивања на самите себе, забележани и незабележани во црната хроника на македонските умирања? Дали предавството е судбина на Македонецот и негово проклетство низ вековите? Колку ли херојски чинови биле пресечени со срамни предавства, на свои од свои, колку ли животи паднале во бесмислените атентати на брат врз брат или во подмолното посегање на туѓите раце врз Македонија и македонското дело? Историјата се повторува - од Филип II до Киро Глигоров, од антиката до современиот свет. Илјадници, имени и безимени, жртви и херои на бесмислата на македонските себеодмазди.

...Авторите...

Цена: 800 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Макавеј

Report an abuse for product Предавствата и атентатите во македонската историја / Виолета Ачкоска, Никола Жежов

Категории: ,
ИСБН: 9989-922-53-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Предавствата и атентатите во македонската историја / Виолета Ачкоска, Никола Жежов”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in